Kurkuma

Co je to kurkuma

Kurkuma je rostlina, která pochází z Asie. Řadíme ji mezi zázvorovité rostliny. Podobně jako u zázvoru se používá její kořen. Kurkuma prospívá funkci pokožky, ale také kloubů. Oblíbená je zejména v Indii, Číně, Thajsku nebo Peru. V současné době je již známá po celém světě a používá se jako součást pokrmů. Kromě toho je také zdraví prospěšná.

Co je to kurkumin

Žluté barvivo z kurkumy se nazývá kurkumin. Podílí se na účincích kurkumy a využívá se v indické a asijské kuchyni. Díky krásné žluté barvě se kurkumin využívá také jako žluté potravinářské barvivo s označením E100.

Jak použít kurkumu v kuchyni

Nejčastěji je kurkuma součástí asijských pokrmů. Mimo to se používá k dobarvování omáček nebo sýrů a přidává se také do dezertů. Známé je také její využití do čaje, který zahřívá organismus. Doporučuje se pít hlavně v zimním období.

Jaké jsou účinky kurkumy

Pokud budete užívat kurkumu s černým pepřem, uděláte skvělou službu svému trávicímu systému. Kurkuma totiž podporuje tvorbu žluči. Kromě toho pomáhá také udržet normální stav kloubů a ovlivňuje jejich pohyblivost. Do těla vám dodává také vysokou dávku antioxidantů má vliv také na správné fungování imunitního systému. V neposlední řadě se dá kurkuma použít jako součást pleťové masky. 

Účinky kurkumy pro naše tělo jsou opravdu široké. Vědecké studie dokázaly, že kurkumin může neutralizovat volné radikály a tím podporovat normální funkci jater. Kurkumin také působí protizánětlivě a napomáhá duševní rovnováze.

Jak lze přijímat kurkumu

Pokud byste chtěli kurkumu přijímat jinak než ve formě klasického koření, můžete vyzkoušet nápoj nazývaný zlaté mléko. Pít by se měl před spaním a vyrobit si ho můžete sami doma. Stačí si ohřát mléko (vhodné je sojové nebo mandlové) a rozpustit v něm kari, kardamon, chilli a zázvor. Nelekněte se velmi intenzivní chuti, která možná vašim chuťovým pohárkům. nebude lahodit. V každém případě se po nápoji velmi dobře spí. Pokud vám nápoj ani kurkuma opravdu nezachutná, můžete ji do těla dostat v podobě suplementů.

Související pojmy:

Affiliate program