Superpotravina

Co je to superpotravina

Jde o skupinu potravin a doplňků stravy, které mají velmi vysoký obsah důležitých živin v přírodní formě. Anglicky se vžil pojem superfoods. Jde o plodiny, které konzumovali civilizace před mnoha a mnoha lety. Neexistuje žádná zákonem stanovená definice tohoto pojmu. Označení superpotravina je často chápané jako marketingový název.

Proč jíst superpotraviny

Superpotraviny v přírodní formě mají skvělé vlastnosti, které podporují energii a také sílu. Jsou zdrojem živin, které potřebuje lidské tělo pro správnou funkci imunitního systému, ale také pro tvorbu serotoninu. Superpotraviny čistí organismus a dokáží se vypořádat s kyselostí těla. Superpotraviny lidské tělo zásobují proteiny, minerály, antioxidanty, vitamíny, esenciálními polysacharidy, esenciálními mastnými kyselinami a enzymy.

Jaké potraviny řadíme mezi superpotraviny

Nelze jednotně říci, které potraviny mezi superpotraviny řadíme. Jde však například o borůvky, brusinky, červenou řepu, nepražené kakaové boby, citrusy, ořechy, chia semínka a další semínka, luštěniny, řasy, kustovnici čínskou, quinou, mladý ječmen a některé ryby. K superpotravinám můžeme zařadit také česnek a cibuli nebo ovesné výrobky jako jsou otruby, vločka nebo mouka. Dále sem řadíme také banány, zelený čaj nebo houby.Také zázvor a kurkuma se řadí na seznam superpotravin.

Jak zařazovat superpotraviny do jídelníčku

Superpotraviny bychom měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně. Porce superpotravin by měli být adekvátní. Určitě neplatí, že čím větší porce, tím větší efekt pro zdraví. Superpotraviny by měly být v našem jídelníčku trvale. Samy o sobě však tyto potraviny lidské tělo nezachrání. Jsou však součástí zdravého životního stylu.

Jak pomohou extrakty ze superpotravin

Ne vždy je možné zajistit dostatečný přísun superpotravin. V takovém případě mohou pomoci extrakty, které obsahují veškeré účinné složky superpotravin v původní formě. Jsou jen koncentrované. Výtažek má tedy veškeré pozitivní vlastnosti, konzumace je však mnohem jednodušší. Tyto doplňky stravy jsou k dispozici na trhu ve formě prášku, případně kapslí. Konzumovat je lze kdykoliv během dne.

Kdo používá superpotraviny

Superpotraviny pochopitelně konzumuje každý z nás. Často jsou součástí jídelníčku i v případě, že někdo netuší, že konzumuje zrovna superpotravinu. Ve velkém a cíleně však tyto potraviny konzumují zejména vrcholoví sportovci. Je to z toho důvodu, že tyto potraviny zlepšují regeneraci a zotavení po tréninku. Díky tomu mohou sportovci opakovaně podávat maximální výkony.

Affiliate program