Brom

Co je to brom

Brom řadíme mezi minerály nebo také stopové prvky, které jsou nezbytné pro život na planetě. Brom je neesenciální stopový prvek, který má účinky na lidské tělo. Brom řadíme mezi méně známé minerály. Patří k halogenům a jde o červenohnědou kapalinu s nepříjemným zápachem. Mnoho lidí bohužel netuší, k čemu je dobrý a jaké potíže s sebou nese jeho nedostatek nebo nadbytek. 

Jaký má brom význam pro tělo

Brom má uklidňující účinky na centrální nervový systém. Jeho užívání však vyžaduje dodržování velmi přísných pravidel, protože jeho výpary i minerál sám o sobě je velmi toxický. Brom se podílí na vytváření elektrické aktivity mozkových buněk a jeho nedostatek může vyústit v porcuhy jejich aktivity. Brom přináší tělu uklidňující účinky a také k obnově ideálního poměru sloučenin v mozku. Tento stopový prvek také normalizuje pH v žaludku, podporuje trávení tuků a sacharidů a chrání naše tělo před zvýšenou funkcí štítné žlázy. Brom také aktivuje činnost nadledvin, zvyšuje aktivitu spermií a naopak snižuje intelektuální výkon. 

Jak se projeví nedostatek bromu

Pokud bude ve vašem těle malé množství bromu, můžete mít potíže vykonávat rychlé nebo přesné pohyby. Známkou nedostatku bromu v těle může být podrážděnost, nespavost, ale také sexuální slabost. Objeví se také snížená hladina hemoglobinu, u dospívajících může dojít k retardaci růstu. Dlouhodobý nedostatek bromu může také snížit délku života a zvyšuje riziko spontánního potratu. 

Jak se projeví přebytek bromu

Pokud budete mít v těle nadbytek tohoto minerálu, můžete pociťovat závratě nebo poruchy řeči. Mezi další symptomy patří nazální krvácení, průjmy, zvracení, myalgie, ataxie, kašel, narušení trávicího a nervového systému, kožní vyrážky nebo poruchy paměti. 

Kde najdete brom

Brom najdete v moha potravinách jako jsou mandle, arašídy, lískové nebo vlašské ořechy, pšeničné výrobky, těstoviny, fazole, čočka, houby, mléko, zakysaná smetana, treska, krevety nebo mořské řasy. Největší dávky najdete v mořských plodech nebo houbách. A to až 250 mikrogramů na 100 gramů produktu. U mléčných výrobků nebo masa je hodnota jen od 5 do 10 mikrogramů. Přitom vařením ztratí potraviny až 70 % obsahu bromu. 

Kdy se používá brom

Brom se užívá také jako lék při podrážděnosti, nespavosti, hysterii nebo epilepsii. Nápomocný může být také při léčbě neurastenie nebo nervové únavy. Hovoří se také o vlivu na hubnutí a fyzickou kondici. Přímý vliv zatím prokázaný nebyl, ale vzhledem k tomu, že má vliv na psychiku se na něj poukazuje. Jelikož právě zdravá psychika je důležitá pro fyzické zdraví. Přímo na hubnutí má však brom, stejně jako ostatní stopové prvky, minimální vliv. 

Co může brom způsobit

Jak již bylo zmíněno, brom je silně toxický a ve větším množství může vyvolat potíže. Brom může způsobit vážné poleptání sliznice, dávivý kašel a také těžké popáleniny, které se špatně hojí. 

Pro koho jsou vhodné vyšší dávky

Vzhledem k tomu, že jde o stopový prvek, potřebuje lidské tělo jen opravdu nízké množství bromu. Vyšší dávky jsou vhodné jen pro dospívající osoby v době intenzivního růstu. Pochopitelně jen na doporučení lékaře. Ten může vyšší dávky doporučit také osobám s vysokou fyzickou zátěží nebo těm, kteří pracují ve stresujících podmínkách. Odborníci také vyšší dávky doporučují osobám s nadměrným psychicko emocionálním zatížením. Rozhodně však vyšší dávky neberte bez vědomí lékaře. 

Co brání jeho vstřebávání

Vstřebávání bromu brání protichůdně působící prvky, mezi které řadíme chlor, fluor, jod a hliník. Pokud tedy doplňujete některý z těchto prvků společně s bromem, je třeba mezi jejich konzumací dodržet interval minimálně dvě hodiny.

Související pojmy:

Affiliate program