L-karnitin

Co je l-karnitin

Karnitin je derivát aminokyseliny, který se vyskytuje přirozeně. Organismus si však tuto aminokyselinu v určitém množství dokáže vyrobit samo. Proto, aby to tělo zvládlo však potřebuje mít dostatečné množství aminokyselin Lysinu a Methioninu a dále také vitamínů C, B3 a B6. Chybět nesmí ani železo. Často je užívaný jako doplněk stravy, který napomáhá hubnutí a spalování tuků. Užívají ho například atleti pro jeho schopnost spalovat tuky. 

Kde najdeme carnitin

Kromě toho, že si ho dokáže tělo produkovat samo, ho lze získat také z potravy. Obsahují ho zejména živočišné produkty jako je maso nebo ryby. Nejlepšími zdroji jsou hovězí a vepřové maso, potom ryby, kuřecí maso a mléko. Právě z toho důvodu mohou nedostatkem l-carnitinu trpí vegani. V takovém případě je dobré tuto látku do těla doplňovat jakožto doplněk stravy. Potravinové zdroje mají však vždy vyšší míru vstřebávání než doplňky. 

Jakou má l-karnitin roli v těle

Hlavní role je mitochondriální funkce a produkce energie. L-karnitin  v buňkách pomáhá transportovat mastné kyseliny do mitochondrií, kde je možné je spálit na energii. Většina zásob karnitinu v těle je ve svalech. Stopové množství se nachází také v krvi a játrech. 

Jaké jsou zdravotní výhody

L-carnitin má potenciál ke snížení krevního tlaku a také zánětlivého procesu, který je spojený s nemocemi srdce. Dále některé studie potvrzují, že l-carnitin může snížit příznaky diabetu.  Tato látka může také pomoci s lepšími výkony při sportu. Výhody jsou většinou nepřímé a může trvat i týdny, než se projeví. Liší se tedy od kreatinu nebo kofeinu, které sportovní výkony zvyšují přímo. 

Jaké jsou typy karnitinu

L-karnitin je standardní  biologicky aktivní forma karnitinu. Právě forma l-carnitin se nachází v živočišných produktech, lidském těle i většině doplňků stravy. Existují však i další formy: 

  • D-karnitin - neaktivní forma, která může způsobit nedostatek karnitinu v těle.
  • Acetyl-L-karnitin - nejúčinnější forma pro mozek často nazývaná ALCAR. 
  • Propionyl-L-karnitin - forma vhodná pro oběhové problémy.
  • L-karnitin L-tartrát - forma, který se přidává do sportovních doplňků kvůli rychlé absorpci.

Jaké jsou vedlejší účinky

Bezpečné jsou 2 gramy této látky denně pro dlouhodobé užívání. Při užívání většího množství se mohou v některých případech vyskytnou mírné vedlejší účinky. K nim se řadí nevolnosti nebo žaludeční potíže. Je však dobré mít také na paměti, že l-karnitinové doplňky mohou časem zvýšit hladinu trimethylamin-N-oxidu v krvi. Vysoké hladiny TMAO jsou spojované se zvýšeným rizikem ucpávání tepen, tedy aterosklerózy.

Související pojmy:

Affiliate program