L-arginin

Co je to l-arginin

L-arginin je semi-esenciální aminokyselina. Tělo ji potřebuje pro syntézu proteinů a dokáže ji produkovat biochemickými reakcemi. K tomu však potřebuje získat nějaké množství argininu z potravy. L-arginin se podílí na produkci růstového hormonu, který hraje významnou roli v metabolismu a u sportovců může zvýšit svalovou hmotu.  L-arginin je nezbytný pro produkci oxidu dusnatého a působí jako prekurzor dalších aminokyselin. 

Jak se liší l-arginin a arginin AKG

Jde o dvě formy potravinových doplňků. Oba podporují zdravotní přínosy s průtokem krve a oba dokáží zvýšit hladinu glutaminu a kreatinu. L-arginin je označovaný jako a-aminokyselina používaná v biosyntéze proteinů. Argininový AKG je sůl aminokyseliny argininu a kyseliny alfa-ketoglutarové. Prodává se jako doplněk stravy pro kulturistiku. 

Chemický rozdíl je ten, že L-arginin je složený z optického izomeru argininu, který rotuje proti směru hodinových ručiček a arginin AKG je složený se soli l-argininu a alfa-ketoglutarátu.

Jaké jsou výhody l-argininu

L-arginin může podle výzkumu poskytnou mnoho potenciálních výhod. Důkazy naznačují že doplňky s touto aminokyselinou mohou zvýšit výkon při cvičení zvýšením oxidu dusnatého v těle. Dále mohou být doplńky stravy přínosem pro osoby s vysokým krevním tlakem. 

Arginin je pro tělo nezbytný také ve chvílích, kdy je tělo ohroženo trumaty a infekcemi. V takové chvíli je vhodné doplnit do těla arginin z vnějších zdrojů. Výzkumy také ukázaly, že l-arginin může prospívat diabetikům tím, že zlepšuje metabolismus glukózy a citlivost na inzulin. Mezi další potencionální výhody patří zlepšení erektilní dysfunkce, zlepšení průtoku krve a prevence a léčba preeklampsie. 

Jaké jsou nežádoucí účinky

L-arginin je bezpečný a dobře snášený. Může však způsobit vedlejší účinky jako jsou bolesti břicha, nadýmání, nevolnosti nebo průjem. A to hlavně ve chvíli, kdy lidé užívají vysoké dávky dlouhodobě. Užívání vysokých dávek argininu je nebezpečné hlavně pro děti. 

L-arginin není vhodný pro osoby s cirhózou jater, astmatem, onemocněním ledvin, nízkým krevním tlakem a nedostatkem guanidioacetát-methyltransferázy. Což je dědičná porucha, která má vliv na metabolismus argininu. 

L-arginin může interagovat s některými léky na snížení  krevního tlaku, erektilní dysfunkci, ředění krve, zvyšující průtoky krve a diuretickými nebo antidiabetickými léky. Kromě toho může interagovat s některými doplňky a látkami. Jde o byliny a doplňky stravy s účinky na snížení krevního tlaku, snížení hladiny cukru v krvi či ředění krve. Interakce se může objevit také v případě užívání s xylitolem. 

Jak užívat l-arginin

Záleží na tom, z jakého důvodu doplněk stravy užíváte. Studie, které zkoumaly účinek na tlak krve používaly dávky od 6 do 30 gramů denně po dobu od dvou týdnů do dvou let. Pacienti s erektilní dysfunkcí zaznamenali zlepšení už při dávkách 1,5 až 5 gramů denně. Při léčbě preeklampsie se užívá denně dávka 3 gramů po dobu až tří měsíců.

Související pojmy:

Affiliate program