Aminokyselina

Co je to aminokyselina

Aminokyseliny jsou organické kyseliny, které obsahují nejméně jednu aminovou a karboxylovou skupinu. Jde o základní stavební kameny proteinů (bílkovin). V přírodě se vyskytuje více než tři stovky různých aminokyselin. Jen 20 z nich se však objevuje v proteinech ve formě l-alfa-aminokyselin. Aminokyseliny jsou složené převážně z dusíku, uhlíku, vodíku a kyslíku.

Proč potřebujeme aminokyseliny

Naše tělo potřebuje aminokyseliny pro spoustu důležitých procesů jako je tvorba hormonů, bílkovin a neurotransmiterů. 

Jak dělíme aminokyseliny

Aminokyseliny můžetem rozdělit na esenicální a neesenciální. Esenciální jsou aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit. Celkem jich je devět. Mezi ně patří valin, isoleucin, tryptofan, threonin, leucin, fenylalanin, lysin a methionin. V případě esenciálních aminokyselin je tělo odkázané na jejich příjem v potravě, případně na používání doplňků stravy. Neesenciální aminokyseliny si lidské tělo dokáže vytvořit samo. Tím částečně pokryje jejich potřebu pro organismus. 

Jaký je rozdíl mezi bílkovinami a aminokyselinami

Tělesné bílkoviny jsou tvořené 20 druhy aminokyselin. Kombinace těchto 20 druhů produkuje až sto tisíc druhů proteinů. Pokud jíme jídlo, které je bohaté na bílkoviny, tělo z něj živiny degraduje na aminokyseliny. Až později je promění zase na bílkoviny. 

Jaké mají aminokyseliny účinky

Aminokyseliny zvyšují účinek cvičení a jsou potravou pro svaly. Prospěch z nich mají vzpěrači i další sportovci, kteří chtějí budovat svaly. Samotné užívání aminokyselin bez cvičení však svaly neovlivní. 

Jaké jsou zdroje aminokyselin

Nejlepšími zdroji esenciálních aminokyselin jsou živočišné bílkoviny. Patří mezi ně maso a vejce. Některé rostliny jako jsou sójové produkty obsahují také všech devět esenciálních aminokyseliny  jsou tak kompletním zdrojem bílkovin. Lépe stravitelné jsou však pro lidské tělo živočišné bílkoviny. 

Co jsou podmíněné esenciální aminokyseliny

Některé neesenciální aminokyseliny jsou označované jako podmíněně esenciální. Tyto aminokyseliny jsou nezbytné jen za specifických okolností. A to během nemoci, těhotenství, kojeneckého věku a traumatu. Za nepodstatný je považovaný například arginin. Tělo si ho však nedokáže vyrobit tolik, pokud se léčíte z vážného zranění nebo bojujete s těžkou nemocí. Z toho důvodu někdy lidé užívají doplňky stravy obsahující arginin. 

Některé aminokyseliny jako glycin nebo arginin jsou za podmíněně nezbytné považované během těhotenství. Těhotná žena potřebuje vyšší příjem těchto aminokyselin pro podporu svého zdraví i zdraví plodu. 

Jaké jsou zdravotní přínosy doplňků stravy s esenciálními aminokyselinami

Užívání koncentrovaných dávek v doplňkové formě je spojené se zlepšením nálady. Dále také mohou tyto doplňky stravy zlepšit výkon a regeneraci při cvičení. Mohou také pomoci při hojení ran a po operacích.

Související pojmy:

Affiliate program