Laktóza

Co je to laktóza

Laktóze se laicky říká také mléčný cukr. Jde o disacharid složený z glukózy a galaktózy. Je to látka, která se vyskytuje v mléce všech savců. Laktóza je zdroj energie. Pro lidské tělo má několik významů. Zlepšuje absorpci vápníku a plní funkci probiotik. Laktóza je důležitou složkou při výrobě mléčných produktů a mléku dodává sladkou chuť. 

V čem se vyskytuje

Laktóza je obsažena nejen v mléce a mléčných výrobcích. Najdete ji také v čokoládě, oplatkách, pečivu, instantních výrobcích a dokonce také uzeninách. Nejvyšší obsah má sušené mléko. Pokud tedy máte nějaké potíže, je vhodné si číst složení produktu vždy podrobně. Na etiketě nemusí být uvedena jen laktóza, někdy je zmíněné jen mléko nebo syrovátka

K čemu laktóza slouží

Laktóza je hlavním sacharidem mateřského mléka a slouží hlavně k rychlejšímu rozvoji nervové soustavy miminka. Dále laktóza zlepšuje vstřebávání minerálů do těla, štěpí se na glukózu a galaktózu, která je nezbytná práv pro rozvoj nervové soustavy. Laktóza také snižuje pH střevního obsahu a to mimo jiné pozitivně ovlivňuje buňky podílející se na správném fungování střevního imunitního systému. Laktóza je také přírodní nízkokalorické sladidlo vhodné pro osoby s cukrovkou. Již jsme zmínili, že je to také prebiotikum - nestravitelná složka potravin, která pozitivně ovlivňuje tělo tím, že stimuluje růst bakterií ve střevě. 

Jaké jsou její negativní přínosy

Pokud budete konzumovat více laktózy, než vaše tělo potřebuje, převede si ho na mastné kyseliny. Ty se hromadí v tukové tkáni jako energetická rezerva. Tím pádem může dojít k nárůstu vaší hmotnosti nebo dokonce obezitě. Laktóza může také některým lidem způsobit trávicí potíže. Je to tím, že lidské tělo nemusí produkovat dostatečné množství laktázy, která zlepšuje trávení laktózy. 

Jak se projevuje intolerance

Intolerance laktózy poskytuje téměř 75 % lidí po celém světě. Mezi její projevy patří: 

  • bolesti hlavy a migréna
  • plynatost
  • akné
  • průjmy
  • křeče v břiše
  • nevolnost
  • zvracení

Související pojmy:

Affiliate program