Nakopávač

Co je to nakopávač

Nakopávač je označení pro předtréninkové suplementy. Tyto nakopávače mají nabudit organismus a dodat mu energii před výkonem. Zajistit mají také podání maximálního výkonu. Setkat se můžete také s pojem anabolizér nebo předtréninkovka. Občas se používá také výraz N.O.čko. Na trhu je celá řada nakopávačů různých značek, které se liší svým složením a pochopitelně také účinky. Před začátkem užívání je tedy dobré zjistit složení a vybrat si ten správný.

Jaké je složení nakopávačů

Jde o směs více surovin, hlavně anabolických a stimulačních. Základní látkou nakopávače je přitom kofein, taurin nebo tyrosin - zkrátka některý stimulant. Dále nakopávače obsahují arginin, citrulin, kreatin, ornitin a beta alanin. Složení se pochopitelně může u jednotlivých výrobců lišit. Z toho důvodu je dobré si před užíváním vždy přečíst etiketu, kde najdete přesný obsah látek v daném produktu. Důležité je najít takový, který má čisté složení. Pokud vám spousta látek z obsahu nakopávače nic neříká, není vhodné ho konzumovat. Pamatujte si, že kvalitní nakopávač neobsahuje žádné dopingové ani jiné zakázané látky.

Co byste měli hledat ve složení nakopávače

Určitě je vhodné najít funkční látky, které jsme zmiňovali výše. Důležité je však také jejich účinné množství na jednu dávku. Homeopatické množství, tedy opravdu malé množství, nikoho opravdu nenabudí. Zkuste tedy porovnávat konkurenční výrobky a vybrat si takový, kde je dostatečná dávka pro daný efekt.

K čemu slouží nakopávač

Účinek této směsi látek poznáte hned po požití jedné dávky. Nejčastěji se zlepší svalové síly a soustředění. Můžete cítit také zvýšené prokrvení svalů. Díky tomu jste schopni na tréninku podat co nejlepší výkon. Bohužel jsou někteří lidé vůči těmto účinkům imunní a stimulaci nepociťují. I v takovém případě má však nakopávač význam. A to proto, že neslouží jen k nakopnutí a dodání energie, ale také ke zlepšení růstu svalů a oddálení únavy.

Je užívání nakopávače bezpečné

Pro zdravé osoby je konzumace bezpečné. Důležité je pochopitelně dodržovat doporučené denní dávkování. Jen pozor na to, že pravidelná konzumace může vést k vytvoření tolerance na kofein. Ten pak postupem času ztratí svoji účinnost. Na to si dejte pozor. Vhodné je občas trénovat bez nakopávače.

Jak používat nakopávač

Většina předtréninkových stimulantů má u balení také návod k použití. Je tedy dobré se vždy řídit pokyny výrobce. Vhodné je také začít s menší porcí, tak zjistíte svoji vlastní toleranci k danému produktu. Myslete na to, že pokud produkt obsahuje beta-alanin, můžete zaznamenat brnění. Je však neškodné. Většinu nakopávačů je vhodné používat asi 30 až 60 minut před tréninkem. V případě, že nakopávač obsahuje kofein je vhodné také zvolit správnou denní dobu pro užívání, jelikož stimulanty mohou narušit schopnost usnout.

Jak si vyrobit nakopávač doma

Chápeme, že investice do nakopávačů není zrovna malá. Vyrobit si předtréninkovku doma opravdu lze. Stačí si jen koupit ingredience a smíchat je. Určitě by vám neměl chybět citrulin, případně levnější arginin. Je levnější, ale jeho účinky jsou slabší. Pak potřebujete Beta Alanin a kreatin. Vyplatí se přidat také kofein nebo synefrin. Doporučujeme také taurin. Zjistěte si doporučené dávky jednotlivých suplementů a smíchejte v šejkru. Pokud máte tablety, tak je zkrátka zapijte vodou. Výhodou domácího nakopávače je, že znáte přesné složení. Nevýhodou může být chuť.

Affiliate program