Iontový nápoj

Co je to iontový nápoj

Iontový nápoj je speciální výživa pro sportovce, kteří potřebují do těla efektivně doplnit ztracené minerály. Iontový nápoj tělu dodá také energii a sportovcům se pak daří udržet konstantní hladinu výkonu. Existují tři skupiny iontových nápojů. Hypotonické, izotonické a hypertonické. První skupina má nejmenší hustotu, poslední naopak nejvyšší.

Hypotonické iontové nápoje

Jde o iontové nápoje obsahující menší množství rozpuštěných látek než krevní plazma. Jsou vhodné pro konzumaci během výkonu.

Izotonické iontové nápoje

Jejich koncentrace odpovídá krevní plazmě. Jsou to nápoje vhodné pro konzumaci po tréninku.

Hypertonické iontové nápoje

Koncentrace hypertonických iontových nápojů je vyšší, než koncentrace krevní plazmy. Tyto nápoje nejsou vhodné pro běžné sportovce. Ideální jsou pro konzumaci po opravdu extrémním výkonu.

Jaké je složení iontového nápoje

Iontové nápoje obsahují především minerální látky (ionty) jako jsou hořčík a draslík. Často iontové nápoje obsahují také sodík a chlór, někdy také vápník. Kromě toho obsahují vitamíny skupiny B a také vitamín C. Kvalitní iontový nápoj by měl dále obsahovat také sacharidy ve formě fruktózy, glukózy, sacharózy nebo maltodextrinu. Někdy se ve složení iontových nápojů objevují také aminokyseliny nebo stimulanty.

Jaké jsou výhody iontových nápojů

Iontový nápoj do těla dodá tekutiny a také ztracené ionty. Dále zabraňuje vyčerpání a případnému kolapsu organismu během tréninku. Tento speciální nápoj dokáže zmírnit křeče, které mohou člověka postihnout při sportu. Iontový nápoj dodá do těla potřebné minerály. Díky iontovému nápoji tělo přijme lehce využitelnou energii ve formě sacharidů.

Kdo by měl užívat iontové nápoje

Již jsme zmínili, že iontové nápoje jsou vhodné pro sportovce. Kdy však opravdu mají smysl? Své místo mají při vytrvalostních sportech jako je cyklistika, plavání, běh nebo kolektivní sporty. Iontové nápoje mohou být prospěšné také při dlouhotrvajících těžkých silovych trénincích. Může jít například o tréninky crossfitu. Při běžném středně náročném tréninku v posilovně však není potřeba iontové nápoje konzumovat. Veškeré živiny totiž při takovém tréninku lehce doplníte běžnou stravou před a po tréninku. Stejně tak iontové nápoje nejsou vhodné pro jógu nebo pilates.

Jaký nápoj pít před tréninkem

Před podáním výkonu není nutné pít žádný iontový nápoj, jelikož jste ještě plní energie a vaše tělo má i dostatek minerálních látek. V případě, že vás čeká opravdu náročný trénink, můžete zařadit hypotonický iontový nápoj, který má nižší počet iontů. Důležité je však i před tréninkem do těla doplňovat tekutiny.

Jaký nápoj je vhodný během tréninku

Pokud právě absolvujete náročný trénink, je vhodné pít isotonický iontový nápoj. O přísun energie se v tomto případě postará disacharid palatinóza. Taurin pak oddálí vyčerpání. Nezapomeňte také na doplňování vody.

Jaký nápoj pít po tréninku

Po tréninku můžete zvolit izotonické i hypertonické iontové nápoje. Myslete však na to, že iontové nápoje nikdy neslouží k hydrataci, ale pouze k doplnění minerálů do těla. Je tedy třeba kromě iontového nápoje vypít také vodu.

Affiliate program